Rezumat
Hennessy Sustainable ETF este un ETF - un fond tranzacționat la bursă ca o acțiune - administrat de Hennessy. Poziții în interior: 47. Cele mai mari zece reprezintă 36 % din fond.
- Costuri anuale
- 0,95 %
- Mărimea fondului
- $93,0M
- Poziții
- 47
- Randamentul dividendului
- 0,90 %
- Funcționează din
- 2021
Ce pledează pentru
- Creșterea medie anuală din ultimii cinci ani: 6,0 %.
La ce să fiți atenți
- 100 % din fond se află într-o singură țară (Statele Unite ale Americii).
- Costurile de 0,95 % pe an sunt peste valoarea de mijloc a fondurilor comparabile (0,44 %).
- Un fond mic, cu $93,0M în administrare; fondurile mici sunt închise mai des.
- Se tranzacționează puțin: zilnic doar aproximativ $57,7K.
Un fond nu are un Bulios Score și nici un Fair Price propriu - ambele se calculează din rezultatele unei singure companii. În schimb, această pagină arată ce se află în fond și cât costă.
Preț
Performanță
- 1 lună
- +4,6 %
- 3 luni
- +1,7 %
- Anul acesta
- +13 %
- 1 an
- +15 %
- 3 ani
- +50 %
- 5 ani
- +34 %
- Market cap mediu
- $91,1B
- P/E
- 19,1x
- Forward P/E
- 15,0x
- P/S
- 1,1x
- P/B
- 2,4x
- P/FCF
- 15,9x
- EV/EBITDA
- 12,4x
- Dividend yield
- 2,13 %
- ROIC
- 13,5 %
- ROE
- 24,9 %
- Marjă brută
- 38,4 %
- Marjă operațională
- 15,3 %
- Marjă netă
- 10,4 %
- Payout ratio
- 40,7 %
- Datorie netă/EBITDA
- 1,8x
- Beta
- 0,81
Medie ponderată a celor mai mari 44 companii, care reprezintă 100 % din fond. Băncile și asigurătorii nu intră în marja brută, ROIC și indicatorii cu EBITDA.
Ce se află în fond?
Moderat concentrat- 1 INIntuit INTU 4,0 %
- 2 RSRepublic Services RSG 3,9 %
- 3 HLHilton Worldwide Holdings Inc. HLT 3,7 %
- 4 CMComcast CMCSA 3,6 %
- 5 LYLive Nation Entertainment, Inc. LYV 3,5 %
- 6 TJThe TJX Companies, Inc. TJX 3,4 %
- 7 CACardinal Health CAH 3,4 %
- 8 SBStarbucks SBUX 3,4 %
- 9 DEDeere & Co. DE 3,3 %
- 10 RFRegions Financial RF 3,3 %
Poziții în fond: 47. Cele mai mari zece reprezintă 36 % din el.
Componența la data de 31 oct. 2026.
Unde este repartizat?
O singură țarăPe sectoare
- Sănătate 18 %
- Industrie 18 %
- Bunuri de consum ciclice 13 %
- Tehnologie 13 %
- Servicii de comunicații 9,5 %
- Altele 29 %
Pe țări
- Statele Unite ale Americii 100 %
După mărimea companiilor
- Mega cap 7,8 %
- Large cap 89 %
- Mid cap 3,2 %
După valoarea de piață a companiei: Mega cap de la 200 mld. $, Large cap de la 10 mld. $, Mid cap de la 2 mld. $, Small cap de la 300 mil. $, Micro cap sub 300 mil. $.
Sectorul cu cea mai mare pondere: Sănătate (18 %). Țara cu cea mai mare pondere: Statele Unite ale Americii (100 %). Cea mai mare grupă după mărime: Large cap (89 %).
Cât mă costă?
Scump- Pe an din $10.000
- $95,00
- În 20 de ani
- $4.410
Din fiecare $10.000 investiți, fondul ia $95,00 pe an. Nu plătiți această sumă separat - se scade din valoarea fondului. În 20 de ani, la o creștere anuală de 5 %, se adună aproximativ $4.410.
Cum a evoluat?
Crește pe termen lung- În medie pe an, 5 ani
- +6,0 %
- Cea mai mare scădere
- -22 %
- Volatilitate anuală
- 15 %
Creșterea medie anuală din ultimii cinci ani: 6,0 %. Cea mai mare scădere din acești ani: 22 % sub maximul anterior.
Plătește dividende?
Da, plătește- Randament
- 0,90 %
- Plăți pe an
- 1
- Ultima plată
- $0,34
În ultimele 12 luni a plătit $0,34 pe unitate de fond, adică 0,90 % din prețul de azi. Ultima plată a fost de $0,34, în data de 12 dec. 2025.
Este ușor de cumpărat și de vândut?
Se tranzacționează puțin- Tranzacționat pe zi
- $57,7K
- Unități de fond pe zi
- 1,5K
Într-o zi obișnuită, din acest fond se tranzacționează aproximativ $57,7K.
Cât de scumpe sunt companiile din fond?
Evaluare obișnuită- P/E al companiilor din componență
- 19,1
- Bulios Score mediu
- 62 din 100
Pondere după Bulios Fair Price
- Subevaluate 25 %
- Evaluate corect 13 %
- Supraevaluate 62 %
În medie, companiile din componență se tranzacționează la un preț de 19,1 ori mai mare decât profitul lor anual. Potrivit Fair Price, 62 % din ponderea evaluată rezultă ca fiind supraevaluată.
Calculat din cele mai mari companii ale sale (44), care reprezintă 100 % din fond. Fiecare companie contează în funcție de ponderea sa. Folosim indicatorii, Bulios Score și Fair Price ale companiilor înseși.