Feed SURI
SU

Simplify Propel Opportunities ETF SURI · AMEX

$16.17 -2.29% (-$0.38)

Rezumat

Simplify Propel Opportunities ETF este un ETF - un fond tranzacționat la bursă ca o acțiune - administrat de Simplify. Poziții în interior: 39. Cele mai mari zece reprezintă 83 % din fond.

Costuri anuale
2,82 %
Mărimea fondului
$74,0M
Poziții
39
Randamentul dividendului
16,82 %
Funcționează din
2023

Ce pledează pentru

Nimic nu iese în evidență în favoarea sa.

La ce să fiți atenți

  • Cele mai mari zece poziții reprezintă 83 % din fond, deci rezultatul său depinde de câteva nume.
  • 51 % din fond se află într-un singur sector (Sănătate).
  • 93 % din fond se află într-o singură țară (Statele Unite ale Americii).
  • Costurile de 2,82 % pe an sunt peste valoarea de mijloc a fondurilor comparabile (0,44 %).
  • În ultimii cinci ani, prețul său a scăzut la un moment dat cu 52 % față de maxim.
  • Un fond mic, cu $74,0M în administrare; fondurile mici sunt închise mai des.
  • Se tranzacționează puțin: zilnic doar aproximativ $75,2K.

Un fond nu are un Bulios Score și nici un Fair Price propriu - ambele se calculează din rezultatele unei singure companii. În schimb, această pagină arată ce se află în fond și cât costă.

Preț

Performanță

1 lună
-3,0 %
3 luni
-8,4 %
Anul acesta
-0,8 %
1 an
+1,3 %
3 ani
-14 %
Market cap mediu
$3,58B
P/E
11,3x
Forward P/E
9,8x
P/S
0,2x
P/B
3,2x
P/FCF
2,3x
EV/EBITDA
5,2x
Dividend yield
3,36 %
ROIC
-2.108,2 %
ROE
-100,0 %
Marjă brută
-705,1 %
Marjă operațională
-10.170,9 %
Marjă netă
-14.174,5 %
Payout ratio
38,0 %
Datorie netă/EBITDA
0,4x
Beta
1,18

Medie ponderată a celor mai mari 23 companii, care reprezintă 88 % din fond. Băncile și asigurătorii nu intră în marja brută, ROIC și indicatorii cu EBITDA.

Ce se află în fond?

Concentrat
  1. 1
    PA
    Plains GP Holdings, L.P. PAGP 49 %
  2. 2
    AC
    Achieve Life Sciences, Inc. ACHV 8,6 %
  3. 3 ACHIEVE LIFE SCIENCES I WTS 30JUN30 5,0 %
  4. 4
    DC
    Delcath Systems, Inc. DCTH 4,3 %
  5. 5 Cash 4,3 %
  6. 6
    MI
    Milestone Pharmaceuticals Inc. MIST 3,3 %
  7. 7
    CO
    Collegium Pharmaceutical, Inc. COLL 3,0 %
  8. 8
    CO
    Corcept Therapeutics CORT 2,3 %
  9. 9
    PH
    Phathom Pharmaceuticals, Inc. PHAT 1,9 %
  10. 10
    AB
    Abeona Therapeutics Inc. ABEO 1,6 %

Poziții în fond: 39. Cele mai mari zece reprezintă 83 % din el.

Componența la data de 31 oct. 2026.

Unde este repartizat?

Domină un singur sector

Pe sectoare

Pe țări

După mărimea companiilor

După valoarea de piață a companiei: Mega cap de la 200 mld. $, Large cap de la 10 mld. $, Mid cap de la 2 mld. $, Small cap de la 300 mil. $, Micro cap sub 300 mil. $. Calculat din companiile care reprezintă 88 % din fond.

Sectorul cu cea mai mare pondere: Sănătate (51 %). Țara cu cea mai mare pondere: Statele Unite ale Americii (93 %). Cea mai mare grupă după mărime: Mid cap (59 %).

Cât mă costă?

Scump
Pe an din $10.000
$282
În 20 de ani
$11.140

Din fiecare $10.000 investiți, fondul ia $282 pe an. Nu plătiți această sumă separat - se scade din valoarea fondului. În 20 de ani, la o creștere anuală de 5 %, se adună aproximativ $11.140.

Cum a evoluat?

Pierde din valoare
În medie pe an, 3 ani
-5,0 %
Cea mai mare scădere
-52 %
Volatilitate anuală
23 %

Scăderea medie anuală din ultimii trei ani: 5,0 %. Cea mai mare scădere din acești ani: 52 % sub maximul anterior.

Plătește dividende?

Da, plătește
Randament
16,82 %
Plăți pe an
4
Ultima plată
$0,68

În ultimele 12 luni a plătit $2,72 pe unitate de fond, adică 16,82 % din prețul de azi. Ultima plată a fost de $0,68, în data de 25 sept. 2026.

Este ușor de cumpărat și de vândut?

Se tranzacționează puțin
Tranzacționat pe zi
$75,2K
Unități de fond pe zi
4,7K

Într-o zi obișnuită, din acest fond se tranzacționează aproximativ $75,2K.

Cât de scumpe sunt companiile din fond?

Mai degrabă ieftine
P/E al companiilor din componență
11,3
Bulios Score mediu
48 din 100

Pondere după Bulios Fair Price

În medie, companiile din componență se tranzacționează la un preț de 11,3 ori mai mare decât profitul lor anual. Potrivit Fair Price, 70 % din ponderea evaluată rezultă ca fiind subevaluată.

Calculat din cele mai mari companii ale sale (23), care reprezintă 88 % din fond. Fiecare companie contează în funcție de ponderea sa. Folosim indicatorii, Bulios Score și Fair Price ale companiilor înseși.

Folosim cookie-uri esențiale pentru funcționarea site-ului și cookie-uri analitice opționale pentru a măsura utilizarea.