Rezumat
iShares U.S. Energy ETF este un ETF - un fond tranzacționat la bursă ca o acțiune - administrat de IShares. Poziții în interior: 43. Cele mai mari zece reprezintă 72 % din fond.
- Costuri anuale
- 0,37 %
- Mărimea fondului
- $1,85B
- Poziții
- 43
- Randamentul dividendului
- 1,99 %
- Funcționează din
- 2000
Ce pledează pentru
- Costurile de 0,37 % pe an sunt sub valoarea de mijloc a fondurilor comparabile (0,44 %).
- Un fond mare, cu $1,85B în administrare.
- Ușor de cumpărat și de vândut: zilnic se tranzacționează aproximativ $58,7M.
- Creșterea medie anuală din ultimii zece ani: 6,6 %.
- Funcționează încă din anul 2000.
La ce să fiți atenți
- Cele mai mari zece poziții reprezintă 72 % din fond, deci rezultatul său depinde de câteva nume.
- 100 % din fond se află într-o singură țară (Statele Unite ale Americii).
Un fond nu are un Bulios Score și nici un Fair Price propriu - ambele se calculează din rezultatele unei singure companii. În schimb, această pagină arată ce se află în fond și cât costă.
Preț
Performanță
- 1 lună
- +6,3 %
- 3 luni
- +13 %
- Anul acesta
- +48 %
- 1 an
- +52 %
- 3 ani
- +54 %
- 5 ani
- +123 %
- 10 ani
- +89 %
- Market cap mediu
- $309,0B
- P/E
- 15,4x
- Forward P/E
- 11,8x
- P/S
- 1,7x
- P/B
- 2,6x
- P/FCF
- 12,9x
- EV/EBITDA
- 8,0x
- Dividend yield
- 2,27 %
- ROIC
- 11,5 %
- ROE
- 22,2 %
- Marjă brută
- 35,9 %
- Marjă operațională
- 19,7 %
- Marjă netă
- 13,9 %
- Payout ratio
- 34,8 %
- Datorie netă/EBITDA
- 1,0x
- Beta
- 0,48
Medie ponderată a celor mai mari 40 companii, care reprezintă 100 % din fond. Băncile și asigurătorii nu intră în marja brută, ROIC și indicatorii cu EBITDA.
Ce se află în fond?
Concentrat- 1 XOExxon Mobil XOM 24 %
- 2 CVChevron CVX 16 %
- 3 COConocoPhillips COP 6,8 %
- 4 MPMarathon Petroleum Corporation MPC 4,6 %
- 5 PSPhillips 66 PSX 4,0 %
- 6 VLValero Energy Corporation VLO 4,0 %
- 7 WMThe Williams Companies, Inc. WMB 3,4 %
- 8 EOEOG Resources EOG 3,3 %
- 9 SLSchlumberger Limited SLB 3,0 %
- 10 LNCheniere Energy, Inc. LNG 2,6 %
Poziții în fond: 43. Cele mai mari zece reprezintă 72 % din el.
Componența la data de 31 oct. 2026.
Unde este repartizat?
O singură țarăPe țări
- Statele Unite ale Americii 100 %
După mărimea companiilor
- Mega cap 40 %
- Large cap 59 %
- Mid cap 1,3 %
- Micro cap 0,02 %
După valoarea de piață a companiei: Mega cap de la 200 mld. $, Large cap de la 10 mld. $, Mid cap de la 2 mld. $, Small cap de la 300 mil. $, Micro cap sub 300 mil. $.
Țara cu cea mai mare pondere: Statele Unite ale Americii (100 %). Cea mai mare grupă după mărime: Large cap (59 %).
Cât mă costă?
Ieftin- Pe an din $10.000
- $37,00
- În 20 de ani
- $1.809
Din fiecare $10.000 investiți, fondul ia $37,00 pe an. Nu plătiți această sumă separat - se scade din valoarea fondului. În 20 de ani, la o creștere anuală de 5 %, se adună aproximativ $1.809.
Cum a evoluat?
Crește pe termen lung- În medie pe an, 10 ani
- +6,6 %
- Cea mai mare scădere
- -26 %
- Volatilitate anuală
- 22 %
Creșterea medie anuală din ultimii zece ani: 6,6 %. Cea mai mare scădere din acești ani: 26 % sub maximul anterior.
Plătește dividende?
Da, plătește- Randament
- 1,99 %
- Plăți pe an
- 4
- Ultima plată
- $0,39
În ultimele 12 luni a plătit $1,35 pe unitate de fond, adică 1,99 % din prețul de azi. Ultima plată a fost de $0,39, în data de 15 sept. 2026.
Este ușor de cumpărat și de vândut?
Foarte ușor- Tranzacționat pe zi
- $58,7M
- Unități de fond pe zi
- 865K
Într-o zi obișnuită, din acest fond se tranzacționează aproximativ $58,7M.
Cât de scumpe sunt companiile din fond?
Evaluare obișnuită- P/E al companiilor din componență
- 15,4
- Bulios Score mediu
- 68 din 100
Pondere după Bulios Fair Price
- Subevaluate 21 %
- Evaluate corect 6,0 %
- Supraevaluate 73 %
În medie, companiile din componență se tranzacționează la un preț de 15,4 ori mai mare decât profitul lor anual. Potrivit Fair Price, 73 % din ponderea evaluată rezultă ca fiind supraevaluată.
Calculat din cele mai mari companii ale sale (40), care reprezintă 100 % din fond. Fiecare companie contează în funcție de ponderea sa. Folosim indicatorii, Bulios Score și Fair Price ale companiilor înseși.
Fonduri similare
Fonduri care dețin în mare parte aceleași poziții. Suprapunerea arată cât din ponderea lor au în comun cu acest fond.
| Fond | Domiciliu | Mărime | Variație pe 1 an | Dividende | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
GX GXPE Global X Funds - Global X PureCap MSCI Energy ETF | Statele Unite ale Americii | 0,25 % | $1,64M | +53 % | - | 91 % |
VE VENAX Vanguard Energy Index Fund Admiral Shares· fond mutual | Statele Unite ale Americii | 0,09 % | $12,9B | +51 % | Plătește | 90 % |
VD VDE Vanguard Energy Index Fund | Statele Unite ale Americii | 0,09 % | $12,9B | +51 % | Plătește | 90 % |
XL XLE Energy Select Sector SPDR Fund | Statele Unite ale Americii | 0,08 % | $46,1B | +53 % | Plătește | 89 % |
QD QDVF.DE iShares S&P 500 Energy Sector UCITS ETF | Irlanda | 0,15 % | $1,14B | +62 % | Reinvestește | 89 % |
XU XUEN.DE Xtrackers MSCI USA Energy UCITS ETF 1D | Irlanda | 0,12 % | $88,0M | +57 % | Plătește | 89 % |